Felhasználva a Debian Jessie rendszerből felépített webszervert, ebben a részben telepítünk egy ILIAS e-learning keretrendszert. Az e-learning rendszerekről bővebben ezen az oldalon olvashatsz, az ILIAS keretrendszerről pedig itt lalálsz részletesebb információkat. Egy e-learning keretrendszer futtatásához sok dologra van szükség, itt most konkrétan a rendszer telepítését szeretném bemutatni. A telepítés végén lesz egy hadrafogható ILIAS keretrendszered, de a finomhangolásokat és az ILIAS használatát - már csak terjedelmi okok miatt sem - itt most nem lesz lehetőségem bemutatni. Lássunk hát hozzá.
Felhasználva a már megírt kis szkriptünket, készítsük el az ILIAS futtatásához szükséges mappákat és konfigurációs fájlokat:
root@webserver:~# create-website-folder.sh Enter full website name (test.example.com): ilias.comega7.local Enter password (or press ENTER to generate a random one): Enter quota size in GB (default=1): The website user has been added to the system! Website home directory has been created and set up. Quota has been set up. Creating FPM/PHP pool definition file... Restarting FPM/PHP service... Creating Apache configuration file... Enabling website config... Enabling site ilias.comega7.local. To activate the new configuration, you need to run: service apache2 reload Restarting Apache webserver... Creating Apache log files rotation configuration file... root@webserver:~#
Mivel én egy Virtualbox-ban futtatott tesztrendszert használok, így szükségem lesz az alábbi kiegészítő lépésekre is:
A /etc/postfix/generic fájl tartalma:
wordpress.comega7.local@webserver.comega7.local wordpress.comega7.local@comega7.hu joomla.comega7.local@webserver.comega7.local joomla.comega7.local@comega7.hu root@webserver.comega7.local root@comega7.hu drupal.comega7.local@webserver.comega7.local drupal.comega7.local@comega7.hu ilias.comega7.local@webserver.comega7.local ilias.comega7.local@comega7.hu
Juttassuk érvényre a fenti beállításokat:
postmap /etc/postfix/generic systemctl restart postfix
A kliens gép hosts fájlja:
192.168.1.200 webserver.comega7.local wordpress.comega7.local joomla.comega7.local drupal.comega7.local ilias.comega7.local
A tesztrendszer finomhangolása után készítsük el az ILIAS adatbázisát is:
mysql -u root -p CREATE DATABASE ilias CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci; GRANT ALL ON ilias.* TO ilias IDENTIFIED BY 'Pa$$w0rd'; FLUSH PRIVILEGES; exit
Az ILIAS letöltése és elhelyezése:
cd /tmp wget https://github.com/ILIAS-eLearning/ILIAS/archive/v5.0.6.zip unzip v5.0.6.zip cp -a /tmp/ILIAS-5.0.6/. /srv/web/www/ilias.comega7.local/www-site chown -R ilias.comega7.local:www-data /srv/web/www/ilias.comega7.local/www-site find /srv/web/www/ilias.comega7.local/www-site -type f -exec chmod 0640 {} \; find /srv/web/www/ilias.comega7.local/www-site -type d -exec chmod 0750 {} \;
Az ILIAS futtatásának követelményeit ezen az oldalon találod meg. A szükséges csomagok telepítése:
aptitude install php5-xsl php-pear imagemagick zip htmldoc ffmpeg default-jre
A /etc/php5/fpm/pool.d/ilias.comega7.local.conf fájl végén egy sort módosítanunk kell és be is kell szúrnunk néhány újat:
php_admin_value[memory_limit] = 256M
php_admin_value[max_execution_time] = 600
php_admin_value[post_max_size] = 128M
php_admin_value[upload_max_filesize] = 128M
php_admin_value[session.gc_probability] = 1
php_admin_value[session.gc_divisor] = 100
php_admin_value[session.gc_maxlifetime] = 3600
php_admin_value[session.hash_function] = 0
php_admin_value[opcache.load_comments] = 1
Indítsuk újra a PHP-FPM szolgáltatást:
systemctl restart php5-fpm
Végül pedig indítsük el a böngészőben a telepítést: http://ilias.comega7.local
A jobb felső sarokban a nyelvet cseréld ki magyarra. Látható, hogy a szerverünk megfelel az ILIAS futtatásával szemben támasztott valamennyi előfeltételnek (később még lesznek egyéb követelmények is).
A csillaggal jelzett mezők kitöltése mindenképpen kötelező. A megtalált szoftverkomponensek elérési útvonalait a telepítő megpróbálja automatikusan kitölteni. A megfelelő adatok megadása után jöhet a Mentés gomb.
Sikerült az adatok mentése, úgyhogy következhet az Új kliens létrehozása. Az ILIAS ugyanazzal a kódbázissal több telepítést is képes kiszolgálni, amelyekhez külön-külön adatbázis készíthető. Ha több klienst is készítesz, akkor a kezdőlapon választani lehet, hogy melyikbe szeretnél bejelentkezni. Mi most csak egyetlen klienst készítünk.
Válasszunk MySQL adatbázist InnoDB motorral, majd jöhet a Mentés gomb.
Adjuk meg az adatbázishoz való kapcsolódás adatait, majd Mentés.
Ha a telepítő sikeresen tud kapcsolódni a MySQL adatbázishoz, indulhat az Adatbázis telepítése. Mivel mi már elkészítettük a konkrét adatbázist, így az Adatbázis létrehozása opciót nem kell bekapcsolnunk. Ez a művelet eltarthat egy kis ideig...
Csak kattints a Következő gombra.
A Telepítve oszlopban jelöld be a Magyar nyelvet, és ez legyen az Alapértelmezett is! Jöhet a Mentés gomb, majd a Következő.
Legalább a csillaggal jelzett mezőket töltsd ki. A végén ismét Mentés és Következő.
Amennyiben szükséges, add meg a proxy szerver adatait. Ha közvetlenül kapcsolódsz az Internetre, erre nem lesz szükséged. Mentés + Következő.
Az alapértelmezett md5 kódoló megfelelő lesz. Mentés + Következő.
Most kihagyjuk az ILIAS kliens online regisztrációját (itt hibás a magyar fordítás). Mentés + Következő.
Végül kattints A setup befejeződött gombra!
Az elkészült ILIAS telepítés egy rendszergazda felhasználót tartalmaz, akinek a bejelentkézési neve root, a jelszava pedig homer. Kattints a Bejelentkezés gombra!
Jelentkezz be a rendszerbe:
A Personal Desktop / Settings menüpont alatt a Language értékét cseréld le "magyar"-ra! Save.
A Munkaasztal / Áttekintés menüpontra kattintva visszajutsz a kiinduló oldalra:
Indulhat az ismerkedés az ILIAS e-learning rendszerrel. De ez már egy másik történet...
Egy 2016. május hónapban megoldódott probléma alapján szükséged lesz az alábbi kiegészítő beállításra is, ha szeretnéd, hogy a SOAP támogatás bekapcsolása mellett is megkapják a felhasználóid az ILIAS rendszertől a leveleiket, illetve szeretnéd, ha a kurzusok másolása művelet is működjön.
Szóval, az ILIAS telepítés főkönyvtárában keresd meg az ilias.ini.php fájlt, és a [server] csoport beállításait egészítsd ki egy sorral:
soap = "internal"
Ennek megfelelően most a fájl [server] csoportja így néz ki:
[server] http_path = "http://ilias.comega7.local" absolute_path = "/srv/web/www/ilias.comega7.local/www-site" presetting = "" timezone = "Europe/Belgrade" soap = "internal"
Az ILIAS 5.2-es változatától kezdődően erre a beállításra már nem lesz szükséged.